A citrom gyógyító hatásai már régóta ismertek és felkeltették az emberek figyelmét. Többféleképpen használták a citromot a gyógyászatban a középkorban: itatták a citrom levét, külön etették a citrom héját, összekevertették gyógynövényekkel és zöldségekkel.
A citrom héjából vonható ki a citrom illóolaj. A citromnak több fajtája létezik. Vannak vastag héjú citromok, ez azonban nem hátrány, hiszen a vitaminok nem csak a húsában, hanem a héjában is megtalálhatók. A citrom „bőrében” található poliszacharidok és pektinek segítik a gyomor- és bélrendszer jó működését, továbbá a káros mikroorganizmusok eltávolítását.
A citrom húsa 90 %-ban olyan folyadékból áll, amelyben vízben oldódó savak és vitaminok találhatók. A citrom húsa tartalmaz alma- és citromsavat, kálium és réz sóit, fitoncidokat, pektin anyagokat, C-, P-, B-vitaminokat, valamint karotint. 100 g citrom körülbelül 40 mg C-vitamint tartalmaz.
Erősíti az immunrendszert, különösen télen, amikor szervezetünk legyengül. Ugyanígy citrom fogyasztásakor az égések, ficamok és törések is jelentősen gyorsabban gyógyulnak. Különösen hasznos a citrom az íny vérzésekor. A férgeket is kihajtja a szervezetből. Vágások, szálkák esetében a citromot fertőtlenítő szerként lehet alkalmazni, elegendő csak egyenesen a vágási felületre cseppenteni.
A citromot, mint tisztító hatású szert is használják, fogyókúrához is használják – újabban a lúgosító diétáknak is része. Maga a gyümölcs önmagában savas, ezért a gyomrot irritálhatja, ha hosszú távon csak magában fogyasztjuk. Az ilyen diéta még az abszolút egészséges gyomor számára is megterhelhető. Salátákra vagy italba facsarva azonban jótékony hatású.
Megmondja a tutit